Vaçe Zela

cantante albanese

Vaçe Zela (Lushnjë, 7 aprile 1939Basilea, 6 febbraio 2014[1]) è stata una cantante albanese.

Vaçe Zela
Vaçe Zela al Festivali i Këngës 1972
NazionalitàAlbania Albania
GenereFolk
Periodo di attività musicale1962 – 2014

Ha iniziato la propria carriera nel 1962 vincendo la prima edizione del Festivali i Këngës che si aggiudicherà altre 10 volte.

Il 24 dicembre 2002 il presidente albanese Alfred Moisiu l'ha decorata con la Urdhri Nderi i Kombit.

DiscografiaModifica

 • Rrjedh Në Këngë E Ligjërime
 • Çelu si mimoza
 • Djaloshi Dhe Shiu
 • E Dua Vendin Tim
 • Esperanza
 • Ëndrra Ime
 • Flakë E Borë
 • Fëmija E Parë
 • Gjurmët E Arta
 • Gjyshes
 • Gonxhe Në Pemën E Lirisë
 • Kur Jam Pranë Teje
 • Këngë Për Shkurte Vatën
 • Këngët E Vendit Tim
 • Lemza
 • Mesnatë
 • Mësuesit Hero
 • Natën Vonë
 • Në Shtëpinë Tonë
 • Në Çdo Zemër Mbjell Gëzim
 • Nënë Moj Do Pres Gërshetin
 • Nuk E Fshehim Dashurinë
 • O Diell I Ri
 • Për Arbërinë
 • Rrisim Jetën Tonë
 • Serenatë Për Nusen
 • Shoqet Tona Ilegale
 • Shqiponja E Lirisë
 • Sot Jam 20 Vjeç
 • Të Lumtur Të Dua
 • Valsi I Lumturisë
 • Vashëzo

NoteModifica

Altri progettiModifica

Collegamenti esterniModifica

Controllo di autoritàVIAF (EN62476628 · ISNI (EN0000 0001 1492 5248 · Europeana agent/base/52383 · LCCN (ENno2002081506 · GND (DE124262724 · WorldCat Identities (ENlccn-no2002081506