Anno
Vincitore
Secondo
Terzo
1926
Fritz Knappe & Willy Rieger
Emil Lewanow & Erich Möller
Marcel Buysse & Aloïs Degraeve
1927
Willy Lorenz & Alessandro Tonani
Paul Kroll & Werner Miethe
Pierre Rielens & Emile Thollembeeck
1928
Maurice Dewolf & Piet van Kempen
Gottfried Hürtgen & Viktor Rausch
Alfredo Binda & Pietro Linari
1929
Alfredo Dinale & Karl Göbel
Gottfried Hürtgen & Viktor Rausch
Jules Van Hevel & René Vermandel
1930
Gottfried Hürtgen & Viktor Rausch
Alfredo Dinale & Karl Göbel
Georg Kroschel & Otto Petri
1931
Jan Pijnenburg & Adolf Schön
Alfredo Dinale & Karl Göbel
Paul Broccardo & Gabriel Marcillac
1932
Piet van Kempen & Jan Pijnenburg
Gottfried Hürtgen & Viktor Rausch
Adolphe Charlier & Roger De Neef
1933
Paul Buschenhagen & Adolf Schön
Karl Göbel & Jan Pijnenburg
Paul Broccardo & Marcel Guimbretière
1934
Paul Broccardo & Marcel Guimbretière
Werner Ippen & Adolf Schön
Alfredo Dinale & Walter Lohmann
1935-51
non disputata
1952 (1)
Emile Carrara & Guy Lapébie
Severino Rigoni & Ferdinando Terruzzi
Erich Bautz & Hans Preiskeit
1952 (2)
Hugo Koblet & Armin von Büren
Emile Carrara & Heinz Müller
Gustav Kilian & Rik Van Steenbergen
1953
Lucien Gillen & Ferdinando Terruzzi
Hugo Koblet & Armin von Büren
Gerrit Peters & Gerrit Schulte
1954
Lucien Acou & Achiel Bruneel
Lucien Gillen & Ferdinando Terruzzi
Walter Bucher & Jean Roth
1955
Hugo Koblet & Armin von Büren
Evan Klamer & Kay Werner Nielsen
Horst Holzmann & Théo Intra
1956
Emiel Severeyns & Rik Van Steenbergen
Horst Holzmann & Gerrit Schulte
Reginald Arnold & Ferdinando Terruzzi
1957
Reginald Arnold & Ferdinando Terruzzi
Emiel Severeyns & Rik Van Steenbergen
Hans Junkermann & Emil Reinecke
1958
Palle Lykke Jensen & Kay Werner Nielsen
Reginald Arnold & Horst Holzmann
Fritz Pfenninger & Jean Roth
1959
Klaus Bugdahl & Rik Van Steenbergen
Hans Junkermann & Ferdinando Terruzzi
Palle Lykke Jensen & Kay Werner Nielsen
1960
Klaus Bugdahl & Hans Junkermann
Palle Lykke Jensen & Kay Werner Nielsen
Reginald Arnold & Sidney Patterson
1961
Emiel Severeyns & Rik Van Steenbergen
Klaus Bugdahl & Fritz Pfenninger
Lucien Gillen & Peter Post
1962
Peter Post & Rik Van Looy
Rudi Altig & Hans Junkermann
Klaus Bugdahl & Fritz Pfenninger
1963
Klaus Bugdahl & Sigi Renz
Fritz Pfenninger & Peter Post
Palle Lykke Jensen & Rik Van Steenbergen
1964
Rudi Altig & Fritz Pfenninger
Dieter Kemper & Horst Oldenburg
Palle Lykke Jensen & Sigi Renz
1965
Fritz Pfenninger & Peter Post
Rudi Altig & Dieter Kemper
Freddy Eugen & Palle Lykke Jensen
1966
Rudi Altig & Sigi Renz
Dieter Kemper & Horst Oldenburg
Fritz Pfenninger & Peter Post
1967
Dieter Kemper & Horst Oldenburg
Klaus Bugdahl & Patrick Sercu
Fritz Pfenninger & Peter Post
1968
Rudi Altig & Patrick Sercu
Dieter Kemper & Horst Oldenburg
Leo Duyndam & Peter Post
1969
Peter Post & Patrick Sercu
Klaus Bugdahl & Dieter Kemper
Rudi Altig & Sigi Renz
1970
Rudi Altig & Albert Fritz
René Pijnen & Peter Post
Wilfried Peffgen & Wolfgang Schulze
1971
Klaus Bugdahl & Dieter Kemper
Rudi Altig & Albert Fritz
Peter Post & Patrick Sercu
1972
Patrick Sercu & Alain Van Lancker
Dieter Kemper & Wolfgang Schulze
Leo Duyndam & René Pijnen
1973
Eddy Merckx & Patrick Sercu
Graeme Gilmore & Dieter Kemper
Sigi Renz & Wolfgang Schulze
1974
René Pijnen & Patrick Sercu
Günther Haritz & Udo Hempel
Klaus Bugdahl & Wolfgang Schulze
1975
Graeme Gilmore & Dieter Kemper
Eddy Merckx & Patrick Sercu
Günther Haritz & René Pijnen
1976
Freddy Maertens & Patrick Sercu
Günther Haritz & Dietrich Thurau
Dieter Kemper & René Pijnen
1977
Dietrich Thurau & Jürgen Tschan
Francesco Moser & René Pijnen
Wilfried Peffgen & Patrick Sercu
1978
Francesco Moser & René Pijnen
Gregor Braun & Wilfried Peffgen
Patrick Sercu & Dietrich Thurau
1979
Patrick Sercu & Dietrich Thurau
Danny Clark & Horst Schütz
Albert Fritz & Wilfried Peffgen
1980
Gregor Braun & Patrick Sercu
Donald Allan & Danny Clark
Gert Frank & Albert Fritz
1981
Gert Frank & Hans-Henrik Ørsted
Donald Allan & Danny Clark
Wilfried Peffgen & Horst Schütz
1982
Danny Clark & Henry Rinklin
Robert Dill-Bundi & Urs Freuler
Wilfried Peffgen & Horst Schütz
1983
Danny Clark & Anthony Doyle
Gert Frank & Hans-Henrik Ørsted
Horst Schütz & Dietrich Thurau
1984
Francesco Moser & René Pijnen
Gert Frank & Hans-Henrik Ørsted
Danny Clark & Horst Schütz
1985
Roman Hermann & Josef Kristen
Étienne De Wilde & Stan Tourné
Anthony Doyle & Stephen Roche
1986
Danny Clark & Anthony Doyle
Stefan Joho & Jörg Müller
Roman Hermann & Josef Kristen
1987
Danny Clark & Roman Hermann
Pierangelo Bincoletto & Volker Diehl
Anthony Doyle & Roland Günther
1988
Danny Clark & Anthony Doyle
Volker Diehl & Roland Günther
Roman Hermann & Andreas Kappes
1989
Andreas Kappes & Étienne De Wilde
Anthony Doyle & Torsten Rellensmann
Danny Clark & Volker Diehl
1990
Urs Freuler & Olaf Ludwig
Danny Clark & Andreas Kappes
Konstantin Chrabzov & Marat Ganeev
1991
Rolf Aldag & Danny Clark
Andreas Kappes & Olaf Ludwig
Joechen Görgen & Peter Pieters
1992
Kurt Betschart & Bruno Risi
Olaf Ludwig & Peter Pieters
Rolf Aldag & Danny Clark
1993
Kurt Betschart & Bruno Risi
Étienne De Wilde & Erik Zabel
Adriano Baffi & Giovanni Lombardi
1994
Adriano Baffi & Giovanni Lombardi
Kurt Betschart & Bruno Risi
Rolf Aldag & Danny Clark
1995
Rolf Aldag & Danny Clark
Kurt Betschart & Bruno Risi
Étienne De Wilde & Erik Zabel
1996
Rolf Aldag & Erik Zabel
Silvio Martinello & Marco Villa
Kurt Betschart & Bruno Risi
1997
Kurt Betschart & Bruno Risi
Rolf Aldag & Silvio Martinello
Jimmi Madsen & Jens Veggerby
1998
Rolf Aldag & Silvio Martinello
Kurt Betschart & Bruno Risi
Jimmi Madsen & Scott McGrory
1999
Kurt Betschart & Bruno Risi
Rolf Aldag & Silvio Martinello
Andreas Beikirch & Jimmi Madsen
2000
Rolf Aldag & Erik Zabel
Robert Bartko & Silvio Martinello
Kurt Betschart & Bruno Risi
2001
Rolf Aldag & Erik Zabel
Kurt Betschart & Bruno Risi
Andreas Beikirch & Andreas Kappes
2002
Andreas Beikirch & Andreas Kappes
Rolf Aldag & Silvio Martinello
Kurt Betschart & Bruno Risi
2003
Kurt Betschart & Bruno Risi
Andreas Beikirch & Andreas Kappes
Rolf Aldag & Scott McGrory
2004
Rolf Aldag & Scott McGrory
Matthew Gilmore & Bruno Risi
Andreas Beikirch & Andreas Kappes
2005
Rolf Aldag & Erik Zabel
Kurt Betschart & Bruno Risi
Robert Bartko & Andreas Beikirch
2006
Bruno Risi & Erik Zabel
Guido Fulst & Leif Lampater
Andreas Beikirch & Danny Stam
2007
Bruno Risi & Franco Marvulli
Leif Lampater & Erik Zabel
Robert Bartko & Andreas Beikirch
2008
Leif Lampater & Erik Zabel
Robert Bartko & Andreas Beikirch
Michael Mørkøv & Alex Rasmussen